Statybų sektoriaus specialistai pastebi, jog viena populiariausių individualių namų šildymo sistemų išlieka šildymas židiniu ortakiais. UAB Flaminta vyriausiojo židinių meistro Dariaus Altaravičiaus teigimu, tai yra bene greičiausiai įrengiama ir mažiausiai kaštų kainuojanti šildymo sistema.

„Jei būstas apšildomas katilu, saulės kolektoriais ar kitais atsinaujinančios energijos šaltiniais, šių šildymo sistemų įrengimas kainuos žymiai brangiau. Nedideliame name sumontuoti židinį su kapsule ir nuo jo išvedžioti ortakius galima už maždaug 1600-2000 eurų. Į šią kainą jau įeina ir kapsulė, ir visos medžiagos, ir montavimo paslaugos. Jokia kita šildymo sistema, kuri galėtų apšildyti namą, už panašią sumą tikrai neišeis“, - neabejojo specialistas.

Pasak D.Altaravičiaus, namo šildymas židiniu su ortakiais yra patrauklus ir tuo, kad sistemą įrengiame ne tik pigiai, tačiau ir gana greitai. „Radijatorinę sistemą įrengti kainuoja nemažus pinigus, tuo tarpu židinio ortakių išvedžiojimas dažniausiai kainuoja nuo 300 iki 600 eurų įskaitant medžiagas ir montavimo paslaugas, - sistemos privalumus vardijo židinių meistras. – Visus darbus galime įrengti per 2-4 darbo dienas. Kokybiškai išvedžiojus ortakius, nesunkiai valdysite šilumos srautus, o židinys bus pagrindinis šilumos šaltinis ir palaikys patalpoje konfortišką temperatūrą.“

Židinių meistras pažymi, kad sprendimą dėl namo šildymo sistemos reikia priimti iš anksto. Statyti židinį ir vedžioti ortakius, o vėliau dar montuoti dujų ar kietojo kuro katilą yra pernelyg didelė prabanga, todėl apsisprendimas turi būti tvirtas ir priimtas dar projekto stadijoje.

Nors šildymas ortakiais yra gana nesudėtinga sistema, esti daugybė smulkių detalių, į kurias privaloma atkreipti dėmesį, todėl D.Altaravičius pataria nepirkti katės maiše ir iš karto kreiptis ne į individualiai dirbančius nežinomos reputacijos specialistus, kurie už atliktus darbus ir Jūsų sugadintas medžiagas atsako tik „žodiškai“, o į šios srities profesionalus.

Pasak jo, būtina įvertinti, kokio lygio šildymas numatomas židinio kapsulės techninėse charakteristikose. Jose pažymėtas galingumas, efektyvumas, ar galima malkomis pakurą prikrauti pilną, ar kapsulė tinkama kūrenimui be perstojo, kokie kamino traukos reikalavimai ir panašiai.

“Norint, kad ši sistema veiktų nepriekaištingai, visi prietaisai, židinio ortakiai bei jungtys turi būti gerai apskaičiuoti pagal patalpų šildomą plotą, tūrį, kuro kiekį ir išgaunamos energijos kiekį. Visa tai turi būti subalansuota, atitikti poreikius bei normas. Turi būti labai gerai sureguliuotas oro padavimas, paskaičiuotas karšto oro ventiliatoriaus reikiamas našumas, atkreiptas dėmesys į visas sistemos detales. Tai konstrukcijos subtilybės, kurias patarčiau palikti šios srities profesionalams“, - patarė D.Altaravičius.