Pasaulio valstybių lyderiai vis dažniau kalba apie klimato kaitą, mūsų planetos likimą ir ekologiją, sudaromi įvairūs tarpvalstybiniai ekologiniai susitarimai dėl energijos taupymo ir kuro sąnaudų mažinimo. Europos Sąjungos Parlamento ir Tarybos išleista direktyva nurodo, kad nuo 2021 m. visoje Europos Sąjungoje naujai statomi pastatai turi atitikti A++ energinio efektyvumo klasę. Todėl, vykdydamos šią direktyvą, Europos Sąjungos valstybės nares, taip pat ir Lietuva, palaipsniui priima naujus įstatymus, reglamentuojančius pastatų energinę klasę.

Lietuvoje nuo 2016 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo įstatymas, kuriame nurodoma naujai statomiems namams turėti suprojektuotą ne žemesnę kaip A energinę klasę, o nuo 2018 m. sausio 1 d. – ne žemesnę kaip A+ energinę klasę. 2021 m., pagal Europos Sąjungos direktyvą, tiek Lietuva, tiek kitos šalys nares turės dar aukštesnės A++ energinės klasės reikalavimus.

Aukštos energinės klasės pastatai dar vadinami mažai energijos naudojančiais pastatais. Tokiuose pastatuose svarbiausia yra gerai apšiltintos, sandarios atitvaros ir šiluminių tiltelių sumažinimas rūpestingai sudūrus konstrukcijas. Kitaip tariant, svarbus pastato sandarumas, kad būtų sunaudojama kuo mažiau energijos temperatūrai išlaikyti keičiantis klimato sąlygoms lauke.

Nuo 2016 m. dėl minėtų įstatymų, kad židinys, kietojo kuro katilas ar dūmtraukis nėra suderinami su reikalavimais A ar aukštesnės energinės klasės pastatams. Mes norime sulaužyti šį mitą.

Visų pirma krosnelės ir židiniai, tinkami naudoti tokiuose pastatuose, pradėti tiekti į rinką jau gerokai ankščiau nei įsigaliojo minėtieji įstatymai. Tokie židiniai ir krosnelės yra su uždara degimo kamera, kuriai oras degimui priteka specialiais ortakiais iš lauko ir nėra imamas iš patalpos. Taip išlaikomas reikiamas pastato sandarumas. Be to, židiniai ir krosnelės, degimui naudojantys išorės orą, gali būti įrengiami įvairiais būdais kartu su įvairiomis dūmtraukių sistemomis iš nerūdijančio plieno bei kitų medžiagų.

Taigi neverta atsisakyti jaukumo, šilumos ir gražaus liepsnos vaizdo namuose, kurie yra energiškai efektyvūs. Juk židinys ar krosnelė gali būtu alternatyvus šildymo prietaisas, kai kiti šilumos šaltiniai dėl stichinių nelaimių, elektros tiekimo nutraukimo ar kitokių priežasčių negali pastatui tiekti šilumos. Pavyzdžiui, Norvegijoje yra įstatymas, griežtai reikalaujantis kiekviename namų ūkyje turėti alternatyvų šildymo prietaisą, nepriklausomą nuo dujų ar elektros tiekimo. Tuo tikslu dažniausiai įrengiamas šildymo prietaisas, naudojantis medieną ar iškastinį kurą.

Šiandien Lietuvoje yra sertifikuotą daugybė gyvenamųjų pastatų projektų, kuriuos vykdant buvo įrengti židiniai, krosnelės ar kietojo kuro katilai su dūmtraukių sistemomis. Šie pastatai atitinka A ar A+ energinę klasę.

Kaminai A klasių pastatams

Pateikiame židinių, krosnelių ir katilų kaminų schemas A, A+ ir A++ energinės klasės gyvenamiesiems namams

Kaminas A++ namui. Schema 1

1. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas ortakiu įrengtu po grindimis.

Kaminas A++ namui. Schema 2

2. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas ortakiu per sieną.

Kaminas A++ namui. Schema 3

3. Kieto kuro katilas, degimui naudojantis lauko orą, įrengtas nešildomoje patalpoje. Ši patalpa yra sandariai atskirta nuo pastato šildomo ploto. Oras katilui tiekiamas iš patalpos, kurioje įrengtas katilas.

Kaminas A++ namui. Schema 4

4. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas ortakiu įrengtu po grindimis. Kaminas įrengtas išorėje.

Kaminas A++ namui. Schema 5

5. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas ortakiu per sieną. Kaminas įrengtas pastato išorėje.

Kaminas A++ namui. Schema 6

6. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas per trisienio kamino ortakį.

Kaminas A++ namui. Schema 7

7. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas per trisienio kamino ortakį.

Kaminas A++ namui. Schema 8

8. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas per trisienio kamino ortakį.

Kaminas A++ namui. Schema 9

9. Židinys arba krosnelė degimui naudojantis lauko orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Lauko oras tiekiamas per trisienio kamino ortakį. Trisienis kaminas įrengtas pastato išorėje.