Ketinių ir plieninių židinių kapsulių skirtumai

Židinio kapsulės pasirinkimas – svarbus ir atsakingas žingsnis. UAB Flaminta vyriausiasis židinių meistras Darius Altaravičius teigia, kad nors klientų sąmoningumas ir supratimas apie židinius kasmet didėja, yra išlikę nemažai mitų, kuriais vis dar tiki nemaža dalis lietuvių.

„Kai perkame židinio kapsulę, arba kitaip vadinamą ugniakurą, daugumos požiūris į pirkinį dažnai būna išoriškas, tarsi perkame daiktą namų papuošimui. Visgi ugniakuras - tai pakura, kurios viduje nuolat degs ugnis, veiks aukšta temperatūra, deformacijos ir susidėvėjimas. Visų pirma ugniakuras turėtų būti ekonomiškas, nebrangus eksploatuoti, patvarus ir ilgaamžis“, - pataria Flamintos vyriausiasis židinių meistras D.Altaravičius.

Kas iš tiesų konktaktuoja su ugnimi?

Vienas esminių stereotipų, jog ketinė židinio kapsulė visuomet yra geriau už plieninę, kadangi pastarasis geležies ir anglies lydinys gali išdegti. Flamintos atstovas į tokius tautiečių postringavimus žvelgia su šypsena.

„Dažnas pirkėjas nežino, kad plieninis dažniausiai būna tik židinio korpusas, o jis žarijoms yra nepasiekiamas. Ugnis dega šamote ar kitoje karščiui atsparioje medžiagoje ir plieno neveikia“, - pasakoja specialistas.

Išankstinę klaidingą nuomonę susidariusiems pirkėjams židinių meistras dažnai mėgsta pateikti buitinį pavyzdį iš mūsų kasdienybės. „Juk plieninė keptuvė ant atviros ugnies dega metų metus ir tikrai neišdega, - vaizdingai klausė specialistas. – O čia plienas yra tik antrasis sluoksnis už kažkurios karščiui atsparios medžiagos – šamoto, vermikulito ar kt.“

Korpusams beveik visi didžiausi židinių gamintojai suteikia ilgalaikes garantijas, tad pirkėjas rinkdamasis plieninę kapsulę visiškai niekuo nerizikuoja.

Kokias medžiagas lyginti?

Tuo tarpu ketiniuose židiniuose, ketų žarijos veikia tiesiogiai. Ketus yra karščiui atsparus geležies, anglies ir silicio lydinys.

„Taigi ketų reikėtų lyginti ne su plienu, o su šamotu, vermikulitu, akubetu, keramotu ir pan. – medžiagomis, kurios plieninėse kapsulėse kontaktuoja su žarijomis. Dar taisyklingiau plienines kapsules būtų vadinti šamotinėmis ar vermikulitinėmis“, - pažymėo D. Altaravičius.

Šamotas yra laiko patikrinta medžiaga, pasižyminti dideliu atsparumu temperatūroms (iki 1380 °C) ir ugnies poveikiui. Jis plačiai naudojamas pramoninėse aukštakrosnėse bei kituose pramoniniuose aukštų temperatūrų įrenginiuose.

Ketinių kapsulių gamybos procesas yra pigesnis, kadangi ketus liejamas smėlio formose, vėliau smėlis sudaužomas ir gaunama detalė, kurią belieka surinkti, tarpusavyje užsandarinti hermetiku arba tarpinėmis ir nudažyti. Plieninės – dvisluoksnės – kapsulės degimo technologija yra aukštesnė. Jose būna pagaminti stiklo apipūtimui oro kaitinimo kanalai, sudėtingi degimo oro srautų valdymo mechanizmai, reikia įdėti žymiai daugiau darbo. „Oro pakaitinimo kanalų ir antrinio degimo dėka šios kapsulės yra ekonomiškesnės, dažniausiai būna švaresniais stiklais ir vertinamos kaip aukštesnės kartelės produktai“, - pasakojo D. Altaravičius.

„Perka“ šalį ir išreklamuotą prekės ženklą

Flamintos atstovas pastebi, kad pastaruoju metu klaidingą nuomonę susidariusių klientų gretos mažėja, tačiau dar nemažai pirkėjų „perka“ šalį o ne atitinkamos kokybes daiktą, įsitikinę, kad vokietis, austras ar norvegas pagamins žymiai geriau nei tarkim čekas ar lenkas.

Flamintos profesionalai savo klientams pirmiausia pataria žiūrėti ne į šalį, kurioje židinio kapsulė yra pagaminta, tačiau į medžiagas iš kurių gaminamos. „Apmaudu, jog dažnas nesigilina į medžiagų rūšį. Būtent medžiagos iš kurių pagaminta židinio kapsulė, nurodo kokybę bei tarnavimo ilgaamžiškumą. Juk svarbu, kad gerai paspaudus šaltukui kapsulė atlaikytų intensyvų darbo režimą, o kūrenti ir šildytis galėtumėte be perstojo, tiek kiek reikia, o ne tiek kiek galima“,- teigė D. Altaravičius.

Pavyzdžiui, lenkų KFD prekinio ženklo židinio kapsules pirkėjai vis labiau vertina dėl kokybiškų medžiagų, gerų degimo technologijų ir ganėtinai neaukštų kainų. Šis Lenkijos gamintojas siūlo tiek ketines, tiek dvisluoksnes šamoto-plieno kapsules. „Pakuros išklotos net 4 centimetrų storio šamotu, antinio degimo sistemos, vienintelės rinkoje turi apatinį stiklo apipūtimą. Ketinių kapsulių detalės yra liejamas Vokietijoje, o lenkai kapsules surinkinėja, dažo, deda tarpines, hermetikus ir stiklus. Gaunamas nebrangus, tačiau labai kokybiškas produktas. Taip išgaunama aukšta kokybė ir žema kaina“, - teigė specialistas.